23 Mart 2019
Doğurganlığınızı Artıracak 4 Gıda Grubu

Doğurganlığınızı Artıracak 4 Gıda Grubu

Geç yaşta bile olsa bebek isteyenlerin beslenmesi önemli bir konu... Bu 4 besin grubunu sofralarınızdan eksik etmeyin!

1) Kompleks karbonhidratlar (insülin kontrolü için)

Uzmanlar, hamile kalmak isteyen kadınların beyaz ekmek, kek, pirinç gibi basit karbonhidratlar yerine tam tahıllı ürünler, baklagil ve lifli sebzeler gibi daha kompleks karbonhidratlar yemeleri öneriyor. Kompleks karbonhidratlar doğurganlık için önemli bir kuraldır çünkü kan şekeri ve insülin kontrolü için etkilidirler. Basit karbonhidratlar aniden yükselen insülin seviyesine sebep olmaktadır. Yapılan birçok araştırmaya göre basit karbonhidratları sık tüketen kadınlarda yumurtlama problemi çok daha sık görülmektedir.

2) Bitki proteinleri

Yapılan bir çalışmaya göre düzenli olarak hayvansal protein ve trans yağ tüketen kadınlar da yumurtlama problemi görülmektedir. Hayvansal proteinler sadece et de bulunmaz, peynir veya süt gibi gıdalarda da bulunmaktadır. Tabi ki kadınların hayvansal proteini tamamen hayatlarından çıkarmaları gerekmiyor. Ancak uzmanlara göre doğurganlıklarını arttırmak isteyen kadınlar, diyetlerine hayvansal proteinler yerine bitkisel proteinleri ağırlıklı olarak eklemeliler. Bunlar yine tam tahıllı ürünler, fasulye, soya fasulyesi, nohut, kinoa ve fındık, badem gibi protein oranı yüksek kuruyemişler olabilir.

3) Kuruyemiş ve yulaf (çinko için)

Yukarıda da değindiğimiz gibi doğurganlığı arttırmak için bitkisel proteinin yanı sıra, kuruyemiş ve yulaflarda bulunan çinko çok önemlidir. Uzman Hethir Rodriguez, çinkonun tek bir bileşenden oluşmasına rağmen 300 farklı enzim ile birlikte çalıştığını belirtmiş, çinkonun yumurta üretiminde son derece önemli bir rol oynadığını söylemiştir. Çinko hormonları dengelemekte ve foliküler sıvıların seviyelerini belirlemekte etkili olduğundan olabildiğince kuruyemiş ve yulaf tüketmeye çalışın. Kabak çekirdeği ve yer fıstığı yüksek çinko değerleri sebebiyle kuruyemişler arasında ilk tercihleriniz olmalıdır

4) Meyveler ve sebzeler (mineral ve vitaminler için)

Hamile kalmak için mineral ve vitaminler hayati öneme sahiptir. Tavkiye besinlere gerek olmadan bu vitamin ve minerallere ulaşmak meyve ve sebzeler aracılığıyla oldukça kolaydır. Marul, lahana v ıspanak gibi yeşillikler fazlasıyla vitamin B folat içerirler. Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki, düzeli olarak folat içeren yiyecekler tüketen kadınlar daha kolay hamile kalabilmektedirler.

Ayrıca limon ve çilek gibi yiyecekler C vitamini içerirler ve demirin emilmesini kolaylaştırırlar. Bu da hamile kalmayı kolaylaştıran ve doğurganlığı arttıran bir faktördür. Hamile kalmak isteyen kadınlar koyu yeşil ve kırmızı renkli sebzeler başta olmak üzere, diyetlerine her türlü sebze ve meyveyi eklemeleri önemlidir.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.